CRC De-Squeak™ Brake Conditioning Treatment
Part No.
05080
Item# 1003692
Features and Benefits
- Easy to apply
- Prevents rust and oxidation on drums, rotors and lag nuts
- Safe for use on all types of brake rotors and drums
- Contains aluminum and graphite to plate and protect metal surfaces up to temperatures of 1800°F
Applications
- New, Old or Freshly Cut (Turned) Brake Rotors and Drums
- Safe For Use on All Types of Brake Systems including ABS
Product Description
Reviews 24
Resources
Specifications
| 11.25 wt oz | |
|---|---|
| Evaporation Rate | Not Determined |
| Film Type | Thin Dry |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -104°C |
| Flash point (F) | -155°F |
| Net Fill | 11.25 Wt Oz |
| Appearance | Gray Film |
| Brand | CRC |
| Case# | 1003691 |
| Cases Per Pallet | 195 |
| Color | None |
| DOT Proper Shipping Name | AEROSOLS, FLAMMABLE LIMITED QUANTITY |
| Generic Description | De-Squeak Brake Conditioning Treatment |
| I 2 of 5 Code | 30078254050806 |
| Product Lifecycle Status | ACTIVE |
| Item Number | 05080 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with a degreaser or brake cleaner product. |
| Specific Gravity | 0.62 |
| Unit Dimensions | 9.8H x 2.63W X 2.63D in |
| Unit Package Description | 16 Ounce Aerosol |
| Units per Case | 6 |
| UPC Code | 078254050805 |
| VOC Category | Not Regulated |
| Working Temp (C) | -23.3 to 982.2°C |
| Working Temp (F) | -10 to 1800°F |
Canada EN
