CRC Dry Moly Lube
Part No.
03084
Item# 1003351
Features and Benefits
- Incorporates a concentrated dispersion of molybdenum disulfide
- Resists high temperature, high pressure, water and chemical attacks
- Fast drying film resists dirt and dust build-up
- Non-conductive
Applications
- Food Processing Equipment Exposed to Food Products Including Scales
- Fans
- Carts
- Galleys
- Bottlers
- Chutes
- Conveyors
- Racks
- Ovens
- Stoves
- Fillers
- Mixers
- Freezers
- Rails
- Cooking Appliances
Product Description
Best for extreme pressure and high-temperature applications
You never want that call, because it’s never for something simple. When equipment seizes under pressure or runs hotter than it should, CRC® Dry Moly Lube delivers the protection you need. It applies a durable molybdenum disulfide (MoS2) film that withstands 50,000 psi and continuous temperatures up to 600°F (800°F intermittent). Resistant to extreme heat, high-pressure water and chemicals, it’s built for work that must outlast your shift.
Advantages vs multi-purpose lubricants:
This is a solid-dry-film lubricant that handles extreme load, pressure, and high temperatures where oils burn off. It doesn't attract dust or dirt, and resists water and solvent wash out.
You never want that call, because it’s never for something simple. When equipment seizes under pressure or runs hotter than it should, CRC® Dry Moly Lube delivers the protection you need. It applies a durable molybdenum disulfide (MoS2) film that withstands 50,000 psi and continuous temperatures up to 600°F (800°F intermittent). Resistant to extreme heat, high-pressure water and chemicals, it’s built for work that must outlast your shift.
Advantages vs multi-purpose lubricants:
This is a solid-dry-film lubricant that handles extreme load, pressure, and high temperatures where oils burn off. It doesn't attract dust or dirt, and resists water and solvent wash out.
Reviews
Resources
Specifications
| 11 wt oz | |
|---|---|
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Dry |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -20°C |
| Flash point (F) | -4°F |
| Net Fill | 11 Wt Oz |
| Plastic Safe | No |
| Appearance | Dark Gray Viscous Liquid |
| Brand | CRC |
| Case# | 1003350 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| Color | None |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, LIMITED QUANTITY |
| Ford Tox No. | 197250 |
| Generic Description | Dry Film Lubricant |
| Product Lifecycle Status | ACTIVE |
| Item Number | 03084 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with a heavy duty degreaser. |
| Specific Gravity | 0.71 |
| Unit Dimensions | 7.75H x 2.63W x 2.63D in |
| Unit Package Description | 16 Ounce Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| UPC Code | 078254030845 |
| VOC Category | Dry Film Lubricant |
| VOC g/L (Consumer Product def) | 375.2 |
| VOC g/L (Federal) | 375.2 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | 3.13 |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 3.13 |
| VOC % (Consumer Product def) | 46.9 |
| VOC % (Federal) | 46.9 |
| Working Temp (C) | 315°C (Continuous) / 398°C (Intermittent) |
| Working Temp (F) | 600°F (Continuous) / 750°F (Intermittent) |
Canada EN

