CRC Power Lube® Ind High Performance Lubricant with PTFE
Part No.
03045
Item# 1003304
Features and Benefits
- Increases the life and operating efficiency of parts and equipment
- Withstands extreme load carrying situations
- NSF H2 registered for use in meat and poultry plants
- Displaces moisture and seals out corrosion
Applications
- Bearings
- Gears
- Linkages
- Motors
- Chains
- Cables
- Rollers
- Guide Bars
- Pulleys
- Cams
- Valves
- Ball Joints
- Hinges
- Slides
- Cutting Tools
- Taps
- Dies
- Pistons
- Handling Equipment
- Conveyors
- Hoists
- Lifts
- Doors and Fans
Product Description
Reviews
Resources
Specifications
| 11 wt oz | |
|---|---|
| Evaporation Rate | Fast |
| Film Type | Wet |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | <-7°C |
| Flash point (F) | <20°F |
| Net Fill | 11 Wt Oz |
| NSF Category Code | H2 |
| Plastic Safe | No |
| Appearance | Light Amber Liquid w/white precipitate |
| Brand | CRC |
| Case# | 1003303 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| Color | None |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| 4 Ball EP | 2500 Lbs |
| 4 Ball Wear | 0.64 mm |
| Generic Description | High Performance Lubricant with PTFE |
| I 2 of 5 Code | 30078254030457 |
| NSF Number | 017403 |
| Product Lifecycle Status | ACTIVE |
| Item Number | 03045 |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Removal (How To) | Remove with petroleum solvents or mineral spirits. |
| Specific Gravity | 0.863 |
| Unit Dimensions | 7.75H x 2.63W x 2.63D in |
| Unit Package Description | 16 Ounce Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| UPC Code | 078254030456 |
| VOC Category | Multi-Purpose Lubricant |
| VOC g/L (Consumer Product def) | 0 |
| VOC g/L (Federal) | 841.1 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | 0 |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 7.02 |
| VOC % (Consumer Product def) | 0 |
| VOC % (Federal) | 97.8 |
| Working Temp (C) | Max 148.9°C |
| Working Temp (F) | Max 300°F |
Canada EN

