CRC RTV Silicone Sealant - Black
Features and Benefits
- Dispenses a uniform bead for consistent results
- Self-sealing plug- Simply pull out to re-use the product
- Pressurized package keeps silicone fresh so it won’t dry out
- Select-a-BEAD® Nozzle packaging allows user more control of bead width with smooth, uniform dispensing from start to finish
Applications
- Sealing
- Bonding
- Protection & Waterproofing in HVAC
- Electrical
- Construction
- Metal Working
- For Filling Gaps Between Mating Parts
- Gearboxes
- Pumps
- Motors
- General Gasket Sealing
Product Description
Reviews
Resources
Specifications
| 6.5 wt oz | |
|---|---|
| Dielectric Strength | 18 kV/mm |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Curing Silicone Caulk, Black |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Net Fill | 6.5 Wt Oz |
| Plastic Safe | Yes |
| Appearance | Black Paste |
| Brand | CRC |
| Case# | 1004799 |
| Cases Per Pallet | 90 |
| Color | None |
| Curing Time | 24 Hours |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 24 Hours |
| Dry Time Tack Free | 20 Minutes |
| Federal Specification Number | TT-S-001543A,TT-S-00230-C |
| Generic Description | Black Silicone Sealant |
| I 2 of 5 Code | 30078254140729 |
| Product Lifecycle Status | ACTIVE |
| Item Number | 14072 |
| Propellant | Nitrogen |
| Removal (How To) | Scraping or a gasket remover product |
| Specific Gravity | 1.01 to 1.05 |
| Unit Dimensions | 11.5H x 1.75W x 2.5D in |
| Unit Package Description | 8 Ounce Pressurized Tube with Select-a-BEAD® Nozzle |
| Units per Case | 12 |
| UPC Code | 078254140728 |
| VOC Category | Sealant or Caulking Compound |
| VOC g/L (Consumer Product def) | <31 |
| VOC g/L (Federal) | <46.5 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | <0.26 |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | <0.39 |
| VOC % (Consumer Product def) | <3.0 |
| VOC % (Federal) | <3 |
| Working Temp (C) | -45.5 to 204°C |
| Working Temp (F) | -50 to 400°F |
More Information
CRC Black RTV Silicone
CRC Black RTV Silicone an excellent choice for a variety of demanding applications, especially in the automotive, construction, and industrial sectors.
The CRC RTV Silicone Sealant is engineered for a multitude of sealing, bonding, protecting, and waterproofing applications. Featuring the CRC Select-a-BEAD® Nozzle, it offers precise control over the silicone bead width, ensuring an effortless application. The innovative double piston pressurized can provides a consistent and smooth dispensing experience from start to finish. This pressurized packaging maintains the silicone's freshness, guaranteeing outstanding performance in sealing, bonding, protecting, and waterproofing tasks. The black-colored sealant is perfect for use as a high-pressure, low-odor, non-corrosive gasket sealant. It excels in demanding conditions such as rain,and snow. Neutral cure.
Canada EN
