CRC RTV Silicone Sealant - Blue
Part No.
14057
Item# 1004792
Features and Benefits
- Select-a-BEAD® Nozzle packaging allows user more control of bead width with smooth, uniform dispensing from start to finish.
- Dispenses a uniform bead for consistent results
- Pressurized package keeps silicone fresh so it won’t dry out
- Self-sealing plug – Simply pull out to re-use the product
Applications
- Sealing
- Bonding
- Protection & Waterproofing in HVAC
- Electrical
- Construction
- Metal Working
- For Filling Gaps Between Mating Parts
- Gearboxes
- Pumps
- Motors
- General Gasket Sealing
Product Description
Reviews
Resources
Specifications
| 6.5 wt oz | |
|---|---|
| Dielectric Strength | 25 kV/mm |
| Evaporation Rate | Slow |
| Film Type | Curing Silicone Caulk, Blue |
| Flammability Class - CPSC | None |
| Flash point (C) | >100°C |
| Flash point (F) | >212°F |
| Net Fill | 6.5 Wt Oz |
| Plastic Safe | Yes |
| Appearance | Blue Paste |
| Brand | CRC |
| Case# | 1004791 |
| Cases Per Pallet | 90 |
| Color | None |
| Curing Time | 24 Hours |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Non-Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 24 Hours |
| Dry Time Tack Free | 10 minutes |
| Federal Specification Number | TT-S-001543A,TT-S-00230-C |
| Generic Description | Blue Silicone Sealant |
| Military Specification Number | Mil-A-46106A |
| Product Lifecycle Status | ACTIVE |
| Item Number | 14057 |
| Propellant | Nitrogen |
| Removal (How To) | Scraping or a gasket remover product |
| Specific Gravity | 1.007 |
| Unit Dimensions | 11.5H x 1.75W x 2.5D in |
| Unit Package Description | 8 Ounce Pressurized Tube with Select-a-BEAD® Nozzle |
| Units per Case | 12 |
| UPC Code | 078254140575 |
| VOC Category | Sealant or Caulking Compound |
| VOC g/L (Consumer Product def) | <31 |
| VOC g/L (Federal) | <46.5 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | <0.26 |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | <0.39 |
| VOC % (Consumer Product def) | <3.0 |
| VOC % (Federal) | <3 |
| Working Temp (C) | -45.5 to 204.4°C |
| Working Temp (F) | -50 to 400°F |
Canada EN
