CRC Spray Adhesive
Part No.
03018
Item# 1003268
Features and Benefits
- Minimal soak-in
- VOC Compliant
- Good water resistence
- Utilizes unique web spray applicator
- Versatile enough to create both high strength and temporary bonds
Applications
- Labeling Boxes & Machinery
- Sealing & Re-Sealing Boxes and Packages For Shipment
- Hanging Insulation
- Repair of Furniture & Display Materials
- General Interior Maintenance
Product Description
Reviews
Resources
Specifications
| 16.25 wt oz | |
|---|---|
| Evaporation Rate | N/A |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -20°C |
| Flash point (F) | -4°F |
| Net Fill | 16.25 Wt Oz |
| Plastic Safe | Yes (*Test in a small, inconspicuous area first) |
| Appearance | White, Lacy Band |
| Brand | CRC |
| Case# | 1003267 |
| Cases Per Pallet | 80 |
| Color | None |
| Curing Time | 24 Hours |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity |
| Dry Time Fully Dry | 1 Hour |
| Dry Time Tack Free | 10 to 30 Seconds |
| Generic Description | Spray Adhesive |
| I 2 of 5 Code | 30078254030181 |
| Product Lifecycle Status | ACTIVE |
| Item Number | 03018 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Removal (How To) | Remove with adhesive remover, degreaser, acetone or paint thinner |
| Specific Gravity | 0.68 |
| Unit Dimensions | 9.19H x 3W x 3D in |
| Unit Package Description | 24 Ounce Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| VOC Category | Not Regulated |
| VOC g/L (Consumer Product def) | 271.3 |
| VOC g/L (Federal) | 271.3 |
| VOC lbs/gal (Consumer Prod def) | 2.26 |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 2.26 |
| VOC % (Consumer Product def) | 35.8 |
| VOC % (Federal) | 25.8 |
| Working Temp (C) | -29 to 51°C |
| Working Temp (F) | -20 to 123°F |
Canada EN
