CRC Zinc-It Instant Cold Galvanize
Part No.
05048
Item# 1003659
Features and Benefits
- Excellent touch-up for damaged galvanized coatings
- Protects base metal even when scratched, abraded, or dented
- Dries tack -free in 20 minutes
- Outdoor protection 1 to 2 years
Applications
- Threads
- Exposed Edges
- Fasteners
- Conduit
- Strapping
- Welds
- Fencing
- Railings
- Grates
- Electrical Poles
- Breaker Panel Housings
- Rain Spouts
- Signs
- Doors
- Trailers
- Waste Containers
- Catwalks
- Guard Rails
Product Description
Reviews
Resources
Specifications
| 13 wt oz | |
|---|---|
| Evaporation Rate | >1 (Butyl Acetate=1) |
| Film Type | Dry, Gray, Matte Finish |
| Flammability Class - CPSC | Extremely Flammable |
| Flash point (C) | -19°C |
| Flash point (F) | -2.2°F |
| Net Fill | 13 Wt Oz |
| Plastic Safe | Yes |
| Appearance | Gray Viscous Liquid |
| Brand | CRC |
| Case# | 1003658 |
| Cases Per Pallet | 133 |
| Color | None |
| Coverage | 28 to 32 Sq Ft at 3 Mil Dry |
| DOT Proper Shipping Name | Aerosols, Flammable, Limited Quantity (Marine Pollutant) |
| Dry Time Fully Dry | 8 Hours |
| Dry Time Tack Free | 20 Minutes |
| Federal Specification Number | DOD-P-21035A |
| Film Thickness | 2 to 3 Mils |
| Generic Description | Instant Cold Galvanized Coating |
| I 2 of 5 Code | 30078254050486 |
| Military Specification Number | Mil-P-26915,Mil-P-46105 |
| MIR Limit (CA) | 1.25 |
| MIR Limit (EPA) | 1.9 |
| MIR Value | 1.17 |
| Product Lifecycle Status | ACTIVE |
| Item Number | 05048 |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Recoat | Before 1 Hour or After 48 Hours |
| Removal (How To) | Remove with aromatic solvents, Xylene. Toluene can be used, but is not recommended. |
| Specific Gravity | 0.77 to 0.85 |
| Unit Dimensions | 7.75H x 2.63W x 2.63D in |
| Unit Package Description | 16 Ounce Aerosol |
| Units per Case | 12 |
| UPC Code | 078254050485 |
| VOC Category | Aerosol Coating: Metallic Coating |
| VOC g/L (Federal) | 707.1 |
| VOC Lbs./Gal. (Federal) | 5.9 |
| VOC % (Federal) | 50.2 |
| Working Temp (C) | 54.4°C (Continuous) / 65.6°C (Intermittent) |
| Working Temp (F) | 130°F (Continuous) / 150°F (Intermittent) |
Canada EN
